16
Úno

Microsoft Samsung Barcelona (2010)

Španělsko se zas na pár dnů stalo pupkem světa. Mobile World Congress v Barceloně hostí všechny nejvýznamnější světové výrobce mobilních telefonů a a aplikací. Microsoft představil Windows Phone 7, novou verzi Windows Mobile, kterou vzal pěkně z gruntu. Je dobrá! A Samsung představil Samsung Wave, mobil s óó**super**óó AMOLED displejem. pokračování…

Microsoft - Windows Phone 7


Windows Phone 7 je něco, čeho by se od Microsoftu nikdo ani nenadál. Firma konečně, opět s několikaletým zpožděním, uviděla, že mobilní komunikační zařízení jsou budoucnost. Windows Mobile byly nedostačujícím operačním systémem. Vývoj Windows Phone 7 tedy začal na zelené louce.

Jiné je úplně všechno, především uživatelské rozhraní. Je čisté. Krásné. Typografie, barevné plochy a animované přechody. Přístup k ovládání mobilního telefonu je ve Windows Phone 7 velmi odlišný.

Funkce se integrují do tzv. „hubů“ neboli uzlů. Uzly jsou třeby People, Pictures, Games, Music+Video, Marketplace a Office (lidé, obrázky, hry, hudba a video, obchod, kancelář). To je skvělý přístup. Je vidět, že jde o zařízení, dělané pro lidi a jejich potřeby, ne zařízení dělané pro zařízení (a geeky).

Startovní obrazovka systému je rozdělena do různých „dlaždic“. Ty mohou být „živé“, tj. mohou zobrazovat dynamický, v reálném čase updatovaný obsah. Například nové zprávy nebo obrázky od vašich přátel.

Za novým designem uživatelského rozhraní (kódově označované za Metro) stojí mimo jiné Albert Shum, původně z Nike. V jistém směru představuje návrat k dávným časům terminálů, ale zároveň čistotě a přehlednosti.

S Windows Phone 7 přichází velká trojka mobilních operačních systémů: iPhone OS, Google Android a právě Windows Phone 7, které se budou v následujících letech přetahovat o podíl na trhu. Microsoft se učí – pomalu, ale přece.

A co Samsung? Ten představil zárodečnou verzi potenciálně skvělého mobilu Samsung Wave. Ten vyniká jedinou věcí: Super-AMOLED displejem. Kvalita jeho obrazu snadno předčí cokoliv, co jste kdy na mobilním zařízení viděli, a to především na přímém venkovním světle.

Samsung Wave

Zajímavé je, že Samsung se tady snaží tlačit svou vlastní platformu Bada, která má těžit především ze snadného vývoje aplikací (Samsung Apps). Jako kdyby dnes, po úspěchu App Store, ještě někdo chtěl vývoj aplikací ztěžovat…