18
Lis

Apple málem vyráběl MacBook Air s procesorem AMD Fusion

Magazín SemiAccurate informuje, že Apple měl k dispozici prototyp notebooku MacBook Air s procesorem AMD Fusion Llano. Byl už téměř připraven k výrobě, šlo o plán A. Ztroskotal však na tom, že AMD nebylo schopno pokrýt požadované dodávky pro Apple.

AMD Fusion - nové procesory pro notebooky Apple MacBook Air?

AMD Fusion - nové procesory pro notebooky Apple MacBook Air?

Apple proto musel sáhnout po plánu B – tedy v podstatě stejném MacBook Air jako v předchozí modelové řadě, jen s o málo vylepšenými specifikacemi. Podle informací SemiAccurate by však verze s procesorem AMD bývala byla velmi zájímavý stroj.

Notebooky Apple dlouhodobě trpí neduhem v podobě nedostatečné výkonnosti grafického systému. Slabý výkon grafiky je daní za extrémní výdrž baterie a kompaktní velikost. AMD má však dnes k dispozici platformu Fusion, která v sobě spojuje CPU a GPU (díky dřívějšímu spojení AMD s ATI).

Procesor Llano tak dokáže fungovat zároveň jako výkonný procesor, ale i výkonný grafický čip schopný zpracovat HD video i DirectX 11 grafiku (je tedy vhodný k hraní her). Apple už dříve dal společnosti Intel, jejíž procesory dosud využívá, razantně najevo, že pokud se jí nepodaří snížit jejich energetickou náročnost, najde si alternativu.

A tou by mohly být právě procesory AMD. Případně se ještě spekuluje o přechodu na procesory ARM, které Apple využívá ve svých přenosných zařízeních jako je iPhone a iPad.