16
Lis

Proč z Mac OS X nikdy nebude mainstream?

Magazín Neowin přichází s velmi zajímavým článkem „Six reasons OSX will not go mainstream“. Dočtete se v něm šest důvodů, proč podíl Mac OS v USA nikdy nepřesáhne „mainstreamovou hranici“ 33%.

 • Mac OS se nikdy neuchytí v korporátní sféře. Firmy investovaly miliony do infrastruktury postavené na Windows. Navíc, Apple má poněkud jiný systém updatů než Windows, Windows jsou na všech školách (protože jsou ve firmách a vice versa).
  Protiteze: některé firmy začaly na Mac OS X, resp. Apple platformu hromadně přecházet, systém updatů může být upraven, stejně jako na školách je čím dál tím oblíbenější Mac. Otázka ceny zůstává, nicméně stálo by za to spočítat, kolik stojí uživatelská podpora a servis tisíců Windows počítačů a kolik by stálo to samé pro platformu Mac.
 • Software. Pro Mac OS X prostě není dostatek softwaru, resp. není ho tolik kolik pro Windows. Stejně tak i herní svět má s Mac platformou problém.
  Protiteze: tohle jde ruku v ruce. Čím vyšší tržní podíl, tím více softwaru. Electronic Arts obnovili masivní podporu pro Apple, stejně tak brzy učiní i další.
 • Styl. Apple vždycky svou značku stavěl na tom, že je „free, cool trendy a sporty“. Naproti tomu Microsoft jsou pitomci v oblecích, kteří dělají tabulky. Jenže těchhle pitomců v oblecích je v korporátní sféře většina, resp. většina lidí ve své práci prostě ty nesmyslné tabulky dělá, a tak je reklamy Applu svým způsobem urážejí. Proč by si pak měli kupovat jejich počítač?
  Protiteze: čím dál tím víc lidí pracuje domá, ve „svobodném povolání“, kreativně. Ne každý člověk v obleku se také musí nutně v reklamách zhlédnout. Profesionálové existují stejně na PC jako na Macu.
 • Mac OS X je uzavřená platforma. Nelze si navrhnout vlastní počítač a nechat na něm (legálně) běžet Mac OS X.
  Protiteze: o otevření Mac OS se mluví už léta. Svého času si většina lidí myslela, že Apple vydrží s PowerPC procesory na věky věků. Jenže…
 • Cena. Abyste mohli mít počítač s Mac OS X, potřebujete počítač od Apple. Apple to ví, a proto si svých počítačů – kvalitních počítačů – cení. Nejlevnější PC pořídíte mnohem levněji než nejlevnější Mac-mini.
  Protiteze: Pravda. Kdo chce bastlit vlastní konfigurace, nemá zatím (legálně) přiliš velkou šanci Mac OS nasadit. Na druhou stranu, Apple na svých stránkách dává zákazníkům možnost si konfiguraci každého počítače náležitě upravit.
 • Steve Jobs. Značka sama o sobě. Mistr prodeje a marketingu. Dokázal by vám prodat i shnilé jahody za cenu dvojnásobnou proti ceně těch nejkvalitnějších jahod pod sluncem. Jen by je hezky zabalil. Většina úspěchu Apple posledních více než deseti let leží na jeho ramenech. Kdo ale přijde po něm?
  Protiteze: Jobs „svou“ firmou žije, Apple je jeho dítě a moc dobře ví, že není nesmrtelný, ani že nebude v Apple působit věčně. Uvědomuje si, že potřebuje nástupce a na tuhle možnost se připravuje.