02
Led

Přechod z Windows PC na Mac, část 2.

Mé zkušenosti s se prohloubily. Po měsících používání jsem nahlédl hlouběji do systému a na povrch vyplavaly jak věci, na které jsem si zvykl rychle, tak především detaily, co by jednomu dovedly i rozum zastavit. Občas se jim dokonce povede mě vyhnat zpátky do , ale ne nadlouho.
pokračováníSystem Preferences

S největším zaujetím si všímám, jak se mění moje práce s počítačem a jaké výsady Macu jsem se naučil aktivně používat. Tak popořadě.

Jak si na Windows co nejrychleji prohlédnete obrázek třeba z flashky?

Obvyklá rutina běžného uživatele spočívá v dvojkliku na obrázek a následné loterii, co bude následovat, protože zdejší programy si přehazují práva na otevírání přípon jako horký brambor. Těm šťastnějším se tak zřejmě rovnou otevře takzvaný Prohlížeč obrázků a faxů, kde mohou jednoduše procházet na další obrázky nebo zoomovat. Těm méně šťastným si některý z komplexních programů přivlastnil danou příponu a po dvojkliku je čeká načítací maraton a v ideálním případě i aktualizace knihovny obrázků. A to si jej chtěli jen prohlédnout.

Na stačí stisknout mezerník a ať už je to obrázek nebo ne, zobrazí se vám náhled obsahu a stejně jednoduše se dá zase skrýt. Na pozadí můžete standardně přes šipky označovat a tím přecházet na další soubory.

System Preferences

Další klasickou činností je tvorba nové složky. Na Windows, pokud zrovna nepoužíváte Total Commander, se tato možnost skrývá pod pravoklikem a rozhrnutí nabídky Nový, ve které je mezi možnostmi jako Nová aktovka a Nový zástupce i Nová složka. Kolikrát jste využili kteroukoli další možnost?

Na Macu je zde rovnou bez další podnabídky New Directory, což je změna sic kosmetická, ale jednoznačně zrychlující.

Jednou z největších kotev, které Microsoft přinesl světu, je podle mého názoru Wizard neboli Průvodce. Čímkoliv. Taková fíčura nemohla vzniknout jinak než že se uživatelé začali ztrácet v cibulkovitě vrstevnaté nabídce možností, a tak se jim Microsoft rozhodl ulehčit práci průvodcem, který udělá všechno za ně. Špatně a pomalu, ale udělá.

Kdyby se raději vydali cestou zjednodušení a odtučnění, nebo aspoň okopírovali styl nastavení z Macu.

Ale ne všechno je na Macu ideální

Proč Mac například neumí vyjmout soubor? Buďto si můžete otevřít další okno a ručně jej přesunout do cílové složky nebo zkopírovat a vymazat originál. Ale nic jako Cmd+X vám systém neuzná.

Občas vás taky přinutí použít myš.

Nedovedu pochopit, proč se nedá v kontextových oknech pohybovat pomocí klávesnice a například při otázce „Opravdu chcete soubor přepsat?“ musíte buďto sáhnout po myši/touchpadu nebo spokojit s tím, že ne. I otevírat soubory je potřeba dvojklikem, jelikož Enter slouží k přejmenování.

Další pro mě naprostou zvrhlostí je nejednotnost klávesových zkratek. Líbí se mi koncept, že Apple vyřadil z klávesového repertoáru zastaralé klávesy jako Home, End, Page Down nebo Page Up a nahradil je klávesovými zkratkami, ale proč proboha dává tvůrcům aplikací tu moc s nimi manipulovat? Proč je ekvivalent Endu jednou šipka doprava spolu s Cmd, jednou s Fn a jindy jako Ctrl+šipka dolů? Doteď nevím, jak to vlastně je, protože v každé aplikaci funguje něco jiného a tím se dostáváme zpět k otázce nutnosti myši.

System Preferences

Jako poslední jsem si nechal patrně největší nedostatek. Může za to moje zmlsanost z Windows, kde jsem si oblíbil dokonalý přehrávač BSplayer. Dovede bez řečí měnit poměr stran, ořez obrazu, posunovat video pomocí šipek po pětisekundových intervalech a hlavně úžasnou práci s titulky. Nejenže je do něj dostanete pomocí drag’n’drop, on si je dovede i sám najít na internetu a nastavit všechno od velikosti písma, barvy a kódování po pozici na obrazovce. Pokud nesedí se zvukem, stačí stisknout klávesovou zkratku pro jejich posun nebo si je i rovnou za běhu upravit.

Proč toto nejde na Macu? Quick Time Player mi přijde funkčně na stejné úrovni jako Windows Media Player, tady naprosto prkenný přehrávač bez většího nastavení. VLC umí to co jeho windowsí bratříček, ale jakmile dojde na titulky, je zle. Pokud víte o nějaké další alternativě, budu rád za tip v komentářích.

BSplayer sice na verzi pro Mac údajně pracuje, ale ta „nebude dokončená v blízké budoucnosti.“ To ale tvůrci tvrdili už před čtyřmi lety, takže status quo.

Nemusíte souhlasit se vším, co jsem napsal a ani já nemusím mít pravdu, ostatně jsem na Macu teprve pár měsíců. Pokud mě v komentářích vyvedete z omylu, budu jenom rád.