27
Srp

Apple chystá seriál podle série románů Nadace od Issaca Asimova

Televizní série podle slavné románové sci-fi série Nadace vzniká pod hlavičkou společnosti Skydance. Svou epickou ságu psal Isaac Asimov celkem 49 let a skládá se ze sedmi děl. Někteří ji považují za “bibli science fiction”.

Isaac Asimov Nadace - Foundation

Isaac Asimov Nadace – Foundation

David S. Goyer v minulosti pracoval např. Na filmech Temný Ratíř, Batman začíná nebo ne právě povedený Ghost Rider. Friedman je zase známý díky seriálu Terminator: The Sarah Connor Chronicles a Emerald City. 

Apple má v současné době rozjednáno více než 12 různých televizních show pro svou službu iTunes, resp. zařízení Apple TV. První seriály by mohly mít premiéru už v březnu 2019. Jak daleko je příprava seriálové Nadace ale zatím není úplně jasné.

Romány Předehra k Nadaci, A zrodí se Nadace, Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země zavádějí čtenáře dvacet tisíc let do budoucnosti, ve které lidstvo osídlo celou galaxii a vytvoří obrovské impérum.

Může za to především geniální matematik Hari Seldon, který vyvinul techniku zvanou psychohistorie. Díky ní je možné předvídat chování velkých společenství v průběhu dlouhých období a de-facto tak předvídat budoucnost. Není bez zajímavosti, že v roce 1966 získala série o Nadaci speciální cenu Hugo jako „nejlepší série všech dob“.

Krátká ukázka z Nadace:

„Přistání se neobešlo bez pestré směsice zvuků. Kovový plášť lodi se zařezával do atmosféry a jeho pláty při kontaktu se vzduchem vydávaly syčení, které přicházelo jakoby z veliké dálky. Klimatizace sváděla boj s teplem vzniklým při tření a monotónně při tom hučela. Motory zpomalující let ztěžka burácely. Lidé shromáždění ve vyloďovacích prostorách rovněž nezůstali zticha a výtahy se skřípěním svážely bagáž, poštu a ostatní náklad na delší osu lodi, odkud se později dostane na vykládací rampu.“

I proto si nejspíš dodnes drží svůj kultovní status. O filmové či televizní zpracování se vzhledem k obrovské obsažnosti látky ale zatím nikdo nepokusil. Je proto nutné ocenit odvahu Apple a produkční společnosti Skydance, která se úkolu zhostila.

Skydance je produkční společnost zodpovědná mimo jiné za filmy jako Wolrd War Z, Star Trek Beyond, Star Trek Into Darkness, sci-fi Life či sérii Mission Impossible včetně nejnovějšího dílu Fallout. Pro Netflix produkuje sci-fi úspěšnou scérii Altered Carbon.

Kromě seriálové Nadace připravuje Skydance také nové pokračování filmové série Terminátor, očekávaný nový Top Gun: Maverick nebo Gemini Man. V lednu 2018 koupil až 10% minoritní podíl ve společnosti SkyDance čínský internetový gigant Tencent.