07
Čvn

WWDC 2010: iPhone 4 – Star Trek hadr!

Lišácky to v Apple zas jednou vymysleli! Žádný iPhone HD, 4G nebo jiné bláboloviny. Prostě iPhone 4. Nejtenčí smartphone na téhle planetě. V San Francisku právě končí WWDC a my máme všechny novinky. pokračováníiPhone 4

iPhone 4: silný 9,3 mm, o 24% méně než současný iPhone 3GS. Má přední kameru, mikrosim, zadní foťák s LED bleskem. Na spodu je mikrofon, 30pinový konektor a reproduktor. Nahoře jack pro sluchátka, druhý mikrofon pro vyrušení šumu, tlačítko pro uspání.

iPhone 4 je kombinace nerezové oceli, která tvoří hlavní strukturu telefonu a zároveň anténu, a skla. Pruh z nerezové oceli je anténa zachytávající signál Bluetooth, wi-fi, GPS, UMTS a GSM. Displej nového iPhone 4 o úhlopříčce 3,5″ má 4x větší hustotu pixelů než předchozí modely, rozlišení 960×640, technologie IPS, kontrast 800:1. Jmenuje se to „Retina Display“.

Retina Display má rozlišení 326 ppi, díky čemuž je text neskutečně ostrý, vypadá jako natištěná kniha. 300 ppi je prý limit rozpoznávání pro lidskou rohovku když držíte displej 10-12″ od sebe. „Jakmile jednou kouknete na tenhle displej, nebudete chtít zpátky.“ Jo, Apple možná skrz mobilní zařízení konečně protlačí něco lepšího i na stoly!

Proč tam není OLED? „OLED displej s těmihle parametry prostě dneska nevyrobíte,“ říká Jobs. Zajímavá statistika: displej iPhone 4 má 78% pixelů co má iPad. Vývojáři aplikací nemusí hnout prstem, iPhone OS 4 za ně „přerastruje“ všechny aplikace na vyšší rozlišení. Steve Jobs doufá, že tohle se stane standardem pro dalších sedm let. MY DOUFÁME S NÍM!

iPhone 4 pohání procesor Apple A4. Od Apple, pro Apple. Je malinkatý, žere málo. Největší součástkou v iPhone 4 je, jak asi správně tušíte, baterie. Znamená to až sedm hodin telefonování, šest hodin brouzdání přes 3G sítě, 10 hodin na wi-fi, 10 hodin videa nebo 40 hodin muziky. 300 hodin standby módu. iPhone 4 se dá pohodlně recyklovat a neobsahuje žádné žíraviny a jiné tchuje. Zvládne download rychlostí 7,2 mbps a upload 5,8 mbps, jakmile se k tomu ovšem některý z operátorů odhodlá.

iPhone 4 má gyroskop. V kombinaci s akcelerometrem to znamená, že dokáže zaznamenávat pohyb po šesti osách. Třes se, Nintendo DS, Wii, Natale i PlayStation Move! Třeste se všichni. Gyroskop se tedy připojuje ke čtyřem dalším senzorům – akcelerometru, kompasu, blízkosti a světla. Co s tím vývojáři dokážou je už jen na nich.

Zadní foťák má rozlišení 5MPix a zezadu osvětlený senzor. Digitální zoom zvětší obraz max. 5x. Kvalita fotek se podle všeho výrazně zlepšila. proti předchozím modelům. Dokáže navíc zaznamenávat HD video v rozlišení 720p při 30 snímcích za sekundu. Přímo v iPhone 4 je pak možné video jednoduše stříhat a sdílet. Navíc si můžete scénu nasvětlit s pomocí LED osvětlení. Videotelefonování? Samozřejmost, přes wi-fi mezi iPhone 4 a iPhone 4. Jmenuje se to FaceTime. FaceTime se má stát novým průmyslovým standardem pro videovolání. Staví na otevřených standardech jako h.264, AAC, SIP, STUN, TURN, ICE, RTP, SRTP.

iMovie pro iPhone. Vlastně to vypadá jako takový malý velký iMovie. Geniální je propojení videa s geolokací, kdy vám jedno z nabízených témat přesně ukáže na mapě kde se právě daný děj odehrává. iMovie pro iPhone se bude prodávat za 5 dolarů přes App Store. Pokud si ho Apple schválí.

iPhone OS 4 se přejmenovává na iOS 4. Samozřejmostí je multitasking. Nová verze Mail aplikace konečně podporuje sjednocený mailbox, threading postů. Nově je možné vyhledávat v Bingu, defaultní ale zůstává Google. Samozřejmě dorazí společně s iOS 4 také iBooks. Jakmile si stáhnete knihu na iPhone, automaticky ji máte také na iPadu či iPodu Touch.

iAd. Zapracované přímo v iOS 4. 60% zisků jde k vývojářů. Přidají je do svých aplikací během dopoledne. Do iAd hodlají investovat Nissan (bude propagovat svůj elektromobil Nissan Leaf), Citi, Unilever, AT&T, GE, Target, Best Buy, Disney a další velké americké firmy. Reklamy nijak zvlášť nenarušují proud činnosti, lze je kdykoliv snadno zavřít. Nissan dokonce slibuje jedno elektrické auto pro vybraného šťastlivce! iAd poběží od 1. července.

A ještě pár nudných čísel na závěr. Ve Spojených státech amerických měl iPhone během 1. čtvtletí 2010 tržní podíl 28%, Android modily měly 9%. Různé studie se můžou lišit, přiznává Steve Jobs. Co je ale důležité, veškeré mobilní brouzdání se z 58% dělo na iPhone. To už je docela dobrý náhled na to, jak si iPhone v USA vede. Na App Store chce každý týden 15 000 nových aplikací. 95% z nich Apple schválí během sedmi dnů. Celkem už staženo 5 miliard aplikací z App Store, Apple vyplatil vývojářům aplikací 1 mld. dolarů.

Cena iPhone 4? 199 dolarů za 16GB model, 299 dolarů za 32GB model při dvouletém kontraktu u AT&T. Ten tady asi neseženete. V prodeji od 24. června 2010. Updaty iOS 4 pro iPhone 3GS, iPhone 3G a iPod touch (bez podpory všech fíčur, samozřejmě) k dispozici zdarma od 21. června.

zdroj: MacRumors