27
Lis

Nejčastější poruchy iPhone – kolik za jejich opravu zaplatíte?

Značka Apple a především její iPhony se těší obrovské popularitě. I když značka často zdůrazňuje její nejvyšší kvalitu, není radno tomu přespříliš důvěřovat. Ano, iPhony i iPady kvalitní jsou, ovšem pozor – ani oni nejsou nesmrtelní a nezničitelní. Některé závady se na nich objevují poměrně často a ani to nemusí být způsobeno vinou uživatele. Podíváme se na ty nejčastější a na ceny, které za jejich opravy zaplatíte.

I Apple iPhone se někdy může pokazit

I Apple iPhone se někdy může pokazit

LCD displej – problémy s dotykovou vrstvou

Mezi nejporuchovější součásti iPhonů patří LCD displej. Je to logické, protože právě LCD displej je nejvíce namáhaný. Často dochází k jeho mechanickému porušení – tedy k prasknutí, které může způsobit i pád z malé výšky či větší tlak.

Těmto poruchám se lze vyvarovat používáním ochranné fólie nebo ochranného pouzdra. Často také dochází k porušení dotykové vrstvy. Její nefunkčnost může způsobit i oxidace (ta je způsobena vniknutím tekutiny do přístroje, nastartovat ji může i to, pokud přístroj často vystavujete vlhkému prostředí).

Dobrou zprávou je, že tyto opravy smartphonů iPhone nejsou příliš drahé a servisy je provádí i na počkání. U modelů 3G a 3GS si můžete LCD displej opravit i doma, musíte jen správně vybrat vhodné díly na Apple. Novější modely vyžadují opravy v servisu.

Za opravu LCD + touchscreen + sklo u iPhone 4 zaplatíte 2700Kč, u modelu iPhone 5 za výměnu LCD + Touchscreen se připravte na vyšší částku, která se pohybuje okolo 6600Kč.

Poškození sluchátkového obvodu

Všechny modely iPhonů v sobě mají velmi jemné součástky – ty nejjemnější jsou i součástí sluchátkového obvodu, takže ani jeho porouchání není výjimkou. Nečastěji je v tomto případě opět na vině oxidace, prach nebo i pouhé opotřebení.

Výměna sluchátkového obvodu u modelu iPhone 3GS stojí zhruba 1150Kč, u modelu iPhone 4 1400Kč a u iPhone 5 zhruba 1900Kč. I tyto opravy mobilní techniky raději nechte na profesionálech.

Poškozené tlačítko zapínání a rozbitý Home Button

I tlačítko pro zapínání a Home Button patří mezi velmi využívané. Home Button je vždy nutné vyměnit celý, protože příčinou jeho nesprávné funkčnosti je poškozený kabel. Za jeho výměnu, kterou servisy většinou provádějí na počkání, zaplatíte u všech modelů podobnou částku, která se pohybuje okolo 900 Kč.

Podobně je to i s tlačítkem pro zapínání. I tato porucha je nejčastěji způsobena běžným opotřebením a i cena za jeho výměnu je u všech modelů podobná. Pohybuje se okolo 1 000Kč. Rada – pokud máte problémy se zapínáním, na vině může být i software nebo i napájecí kabel, proto nejdříve toto zkontrolujte. Více o tom, jaký hardware i software se v iPhonech nachází.

Jak sehnat kvalitní servis?

Opravy iPhonů stejně jako opravy tabletů iPad je nejlepší svěřit vždy do rukou kvalifikovaného servisu. Vybírejte ho opatrně a nejlépe podle referencí, které může nabídnout. Dobrou známkou vždy je, že víte cenu opravy předem. Se zajímavou nabídkou přichází například ABAX servisní centrum.

TIP – o vybavení a vlastnostech jednotlivých modelů jsme napsali již hodně. Detailní informace například o iPhone 4S.