11
Říj

iPhone 4 si poradí s expozicí

Určitě se vám stejně jako většině smrtelníků stává, že za denního focení vám vlivem osvětlení hapruje nastavení expozice. Tedy že když namíříte objektiv na oblohu, jejím vlivem všechno ostatní ztmavne a naopak při zaostření na tmavší objekty zase zbledne obloha. Jing a jang, řeklo by se. Apple se rozhodl toto trápení ukončit. pokračování
iPhone 4 HDR focení

Ne, neznemožnil focení denní oblohy, ale zakomponoval do nového funkci HDR focení. Při jejím zapnutí budete schopní fotit pěkně prokreslenou oblohu bez ztráty kytičky na poli pod ní. Jak celá věc funguje? Foťák v telefonu celou scénu vyfotí třikrát – jednou normálně, jednou přeexponovaně a jednou podexponovaně, algoritmus pak tyto výsledky porovná a vytvoří jednu koláž se správným . Výsledky jsou vskutku impozantní, ale jako každá dobrá věc na tomto světě si se stejnou grácií neporadí se vším.

Problémy nastávají při focení pohybujících se objektů, jelikož tři snímky jsou foceny v těsném závěsu za sebou a při jejich vkomponování do sebe pak očekávatelně vznikají duchy nebo těmto objektům rozostřené hrany. Rovněž se může stát, že utrpí věrnost barev, ale všechno je to o zkušenostech a vědomosti, kdy tuto fíčurku zapnout nebo vypnout.

Je to rozhodně krok dopředu a i když se podobná vychytávka objevuje poslední asi rok například v  pod názvem WDR (Wide- namísto High- Dynamic Range), po tomto zdařilém tahu ze strany Applu se dá očekávat, že se přidají i další výrobci se svými řešeními.