09
Dub

iPhone 4 – game changer?

Steve Jobs včera představil iPhone OS 4. Čtyřka je nadupaná novými fíčurami, mezi kterými vyčnívá multitasking, folders, vylepšená pošta, iBooks, enterprise fíčury, GameKit a reklamní systém iAd zapuštěný do OS. Každá z těchhle věcí sama o sobě dává Apple obrovský náskok před konkurencí. Dohromady dělají z dua iPhone/iPad zařízení, díky kterým se můžete doopravdy cítit jako v roce 2010 (možná i o něco dál). pokračováníiAd

Nebojím se popsat iPhone OS 4 jako „game changer“. Nová verze vskutku přináší tolik nových fíčur, přestože očekávaných, až z toho oči přecházejí – a nejen uživatelům, ale především vývojářům aplikací, pro které může znamenat úplně nový impulz.

Tak třeba Skype. Díky plnohodnotnému, skvěle navrženému multitaskingu, který nežere baterku ani nezpomaluje iPhone, můžete nyní přijímat volání úplně kdykoliv. Jinými slovy, Skype je neustále zapnutý a vy si při tom můžete číst poštu, brouzdat emailem nebo hrát hru. Tohle přeci zcela mění pozici Skype na iPhone a dělá z něj plnohodnotnou náhradu za klasické volání.

Multitasking je vyřešený „po Applovsku“, tedy centrálně. Aplikace je nutné přizpůsobit novému iPhone OS 4, který má v sobě zabudované multitaskingové služby. Ty se přímo týkají různých možností – VoIP, pozicování uživatele, notifikace (nově i lokální, např. od televizního programu nebo jiných aplikací) a dalších. Díky tomu, že je multitasking systémový, nežere baterky.

Kdykoliv, kdy dvakrát poklepete na tlačítko Home, objeví se naspodu něco jako malé Exposé, které vám ukáže všechny právě běžící aplikace. Jednoduše palcem se pak můžete přepnout do které z nich potřebujete. Ocitnete se přesně tam, kde jste aplikaci opustili (v případě, že jde o hru, objeví se krátký odpočet abyste se mohli připravit).

Naprosto geniální je služba iAd, neboli nový reklamní formát zapracovaný přímo do jádra systému. Je postavený na HTML5 a v podstatě se chová jako samostatná aplikace. Jobs jej představil na příkladu několika aplikací – např. Entertainment News. Naspodu této aplikace je proužek s reklamou. Pokud na ni kliknete, spustí se jakoby další aplikace vybudovaná v HTML5, kterou můžete kdykoliv zavřít a vrátit se do původní aplikace.

Anebo se v ní můžete rochnit a zkoušet, co vám nabízí. A může toho být opravdu hodně – lze skrze ni přímo nakupovat např. hry, hudbu nebo jiné věci. Může vám ukázat na mapě seznam obchodů nebo kin. Až vás omrzí, prostě ťuknete na křížek a jste zpátky ve své aplikaci. Takovéhle reklamy jsou skvělé pro všechny tvůrce aplikací, především těch zdarma, kteří si tak mohou zajistit zdroj příjmů. Ty Apple dělí 60:40 pro vývojáře. Tímhle krokem Apple zároveň naplňuje některé dřívější spekulace o tom, že reklamní systém by mohl být integrován přímo do operačního systému.

Co dál? Zdaleka není konec. Hry. Hry jsou esencí iPhone i iPadu. Jde o desetitisíce aplikací, díky kterým iPhone/iPad výrazně ukrajují z koláče, na kterém si dosud pochutnávali jen Sony a Nintendo se svými Nintendo DS a PSP. GameKit je nový soubor sociálních služeb, které napříč všemi hrami pro iPhone OS nabídnou matchmaking, žebříčky a další sociální vylomeniny. Pro hráče, herní vydavatele i vývojáře naprosto neocenitelné.

Dál tu máme vylepšení mailu, který konečně může sdružovat více schránek, a to i těch exchangových. Podle všeho se v novém OS 4 chystá také podpora vícejádrových procesorů, od čehož můžeme odvozovat, že nový iPhone (v létě?) už by mohl být postavený na vícejádrovém procesoru Cortex A9. Málem bych zapomněl, iBooks jsou nově dostupné také pro iPhone, a to včetně eknihy Medvídek Pů zdarma! Beru.

Dosud se prodalo celkem přes 85 milionů zařízení s iPhone OS, tedy iPhone, iPod Touch a iPad. Nebude dlouho trvat a Apple bude mít na kontě platformu se 100 miliony zařízení. Sto milionů zákazníků, kteří si kdykoliv mohou stáhnout jakoukoliv aplikaci a zaplatit za ni. Anebo zhlédnout denně 1 miliardu reklamních „proužků“. Oceňte každý na 10 centů a je to 100 milionů dolarů denně. Apple přináší budoucnost už dnes!

Samozřejmě, musíme dodat, že iPhone OS 4 developer preview je venku už teď spolu s beta SDK 4. Pro iPhone bude novinka venku během léta, pro iPad pak až na podzim. Multitasking a některé další náročnější fíčury budou kompatibilní pouze s iPhone 3GS, nejnovějšími iPody Touch a iPad, čemuž se nelze divit, přeci jen už to pár let bude.