29
Dub

Apple kupuje Siri, iPhone jako digitální asistent budoucnosti?

V roce 1987 Apple natočil konceptuální video, ve kterém předvedl svou vizi digitálního asistenta budoucnosti. Říkal mu tehdy „Knowledge navigator“. O 23 let později se tahle vize zhmotňuje skrze iPhone a společnost Siri, kterou Apple aktuálně koupil. pokračováníApple obrázky Apple knowledge navigator
Siri si dala za úkol vytvořit osobního virtuálního asistenta, který vám bude rozumět. Dokáže zpracovat hlasové příkazy a odhadnout co se po něm asi právě chce. Využívá k tomu např. GPS funkce iPhone, ale především rozšiřující se sadu online služeb.

Virtuální osobní digitální asistent od Siri byl letos na festivalu SXSW zvolen za nejinovativnější webovou technologii. Apple, který má v bance přes 41 mld. dolarů, si takovéhle „jednohubky“ může dávat k snídani. Potvrzují to i slova jednoho z členů správní rady Siri. „Nabídka Apple byla takových měřítek a rázu, že jsme prostě nemohli nesouhlasit,“ řekl Shawn Carolan.

Tímhle nákupem Apple de-facto potvrdil, kam vlastně se svým iPhonem míří. Chce z něj udělat přesně to, co ukazuje ve svém více než dvacet let starém videu a k čemu směřovala i samotná aplikace od Siri. Tedy inteligentního osobního asistenta, kterému věříte a na kterého můžete delegovat jednoduché úkoly.

Podle všecho se Siri zrodilo z původně armádního projektu výzkumu umělé inteligence Calo. Siri vzniklo v prosinci roku 2007 a o rok později si zajistilo v prvním kole investic na 8,5 milionu dolarů. Ty se nyní nejspíš investorům bohatě vrátily i s obrovskými úroky, jak potvrzují slova Shawna Carolana.

„Virtuální osobní asistenti (VPA) představují příští generaci interakčního paradigmatu pro internet. V dnešním paradigmatu klikáme na odkazy z výsledků vyhledávání. S VPA probíhá interakce s pomocí konverzace. Řekneme asistentovi co chceme dělat a on aplikuje několik různých služeb a informačních zdrojů aby tento úkol dokončil. Jako skutečný asistent, i VPA je osobní; využívá informace o individuálních zálibách, interakční historii a učí se, aby zvládl specifické úkoly lépe a lépe,“ píše se na oficiálních stránkách Siri.

Jinými slovy to, že Google a Facebook o vás sbírají tolik informací je sice pěkné a možná i nebezpečné, ale je první krok k tomu, aby se využití internetu mohlo odpoutat od klávesnic a mohlo se stát skutečně mobilní a především inteligentní záležitostí. Druhým krokem jsou právě uživatelská rozhraní v podobě virtuálních asistentů, která dokáží rozumět lidské řeči a později možná i chápat a provádět jednoduché úkoly tak, jak je naznačeno ve stařičkém, ale nadčasovém videu od Apple. Teprve tehdy budou moct být počítače opravdu k něčemu užitečné každému z nás.