12
Úno

Aplikace rozšířené reality pro iOS dokáže obživit stavebnice LEGO

Dánská společnost LEGO uvolnila zdarma ke stažení aplikaci Playgrounds pro operační systém iOS. Díky ní mohou vaše LEGO stavebnice doslova obživnout před vašima očima.

LEGO poprvé předvedlo iOS aplikaci PlayGrounds na výroční vývojářské Apple konferenci WWDC. Všechny přítomné možnosti propojení rozšířené reality a oblíbených hraček navýsost zaujala.

Princip je jednoduchý. Stačí si aplikaci Playgrounds stáhnout pro iPhone nebo iPad, spustit ji a namířit na kompatibilní stavebnici LEGO. Kostičky na displeji z ničeho nic obživnou, k dispozici budou uživateli interaktivní momenty i plnohodnotné hry.

Dánská společnost LEGO tímto tahem reaguje na proměňující se záliby dětí ve vztahu k hraní a hračkám. Mezi prvními kompatibilními stavebnicemi jsou LEGO Ninjago, jmenovitě Dieselnaut a Dragon’s Pit (Dračí jáma).

Aplikace využívá technologii Apple ARKit pro rozšířenou realitu. Umožňuje také dvěma hráčům se propojit a hrát společně v rámci sdíleného herního prostoru (stavebnice).

Tom Donaldson, vice prezident Laboratoře kreativního hraní v rámci LEGO Group, novinku komentoval slovy: „Dnešní děti si osvojují způsoby hledání nových momentů a nových forem hraní a LEGO Playgrounds jim poskytne živé příležitosti otestovat je a učit se z nich. Jde o skutečně unikátní způsob jak děti zapojit hravou a experimentální formou a přiblížit je inovačnímu procesu. Toto přímé spojení s uživateli přináší výhody pro všechny – pro děti představuje sdílení jejich herních zkušeností skvělou zábavu a pro LEGO vývojářské a designérské týmy to zase přináší zajímavou zpětnou vazbu, díky které mohou vyvíjet ještě lepší a propracovanější zážitky.“

Dánská společnost LEGO je dnes největším výrobcem hraček na světě. Byla založena v roce 1932 1932 podnikatelem Ole Kirk Christiansen. Název firmy je odvozen od dánských slov leg gotd, což znamená „hraj si dobře“. V latině slovo lego znamená „dát dohromady“. Hlavní sídlo firmy je v dánském Billundu. Pobočky má ale po celém světě. Od roku 2000 má také továrnu v Česku, konkrétně v Kladně, a v Praze sídlí obchodní ředitelství pro střední a východní Evropu.

V současné době čelí LEGO drsné konkurenci padělatelů z Číny. V Číně a na čínských online obchodech je možné najít mnoho různě pojmenovaných stavebnic, které nepokrytě kopírují stavebnice LEGO. Dánská společnost se samozřejmě snaží proti těmto nekalým praktikám bránit. Trh s hračkami v Číně je obrovský, a tak není divu, že se mnozí chtějí na slávě a kvalitě LEGO stavebnic přiživit.

Nedávno se společnosti LEGO podařilo v Číně zvítězit v důležitém soudním sporu, který by mohl být precedentním příkladem pro budoucí legální tahanice. Kromě čínské konkurence ale LEGO čelí i konkurenci dalších velkých světových hračkářských firem jako jsou Mattel a Hasbro. I ty se snaží utrhnout si kus obřího, zhruba třicetimiliardového čínského trhu s hračkami pro děti.

Ale zpět k rozšířené realitě. Spojení společností LEGO a Apple je výhodné pro obě strany, protože právě mobilní telefony jsou dnes hlavní „hračkou“ dětí. Zároveň je LEGO tak světově proslulou značkou, že ze spojení s ní může profitovat i samotný Apple.