20
Pro

Star Trek se stává skutečností v režii Google a Apple

Hlavní zbraní nového iPhone 4S se stal – virtuální asistent díky kterému si můžete s telefonem povídat. Kombinace dotykového a hlasového ovládání je podle mnohých cestou do budoucnosti. Google se teď chystá kontrovat. Nejen, že nabídne vlastního asistenta, ale navíc v laboratořích X tajně pracuje na projektu umělé inteligence kódově označovaném Majel. Ten má být obdobou vševědoucího počítače ze seriálu Star Trek.Počítač ve Star Treku je vždy téměř vševědoucí, rozumí řeči a dokáže srozumitelně odpovídat. Hmmm!

Odtud také označení „Majel“ – Majel Barret je totiž jméno herečky, která slavnému palubnímu počítači poskytla hlas. Kromě toho jde také o manželku tvůrce světa Star Treku Gena Roddenberryho, která v originální sérii TOS i Nové generaci ztvárnila dvě role.

Martin Cooper, vynálezce mobilního telefonu, přiznal, že právě kapitán Kirk v originální řadě seriálu Star Trek ho inspiroval k vývoji mobilního telefonu. Není pochyb o tom, že seriál Star Trek inspiroval mnoho vynálezců dnes běžných elektronických zařízení.

Tablet či mobil s dotykovým ovládáním bychom si těžko dokázali představit, kdyby s tabletu velmi podobnými destičkami v 80. letech kapitán Pickard a předtím i Kirk a jeho parta „nepracovali“.

Podobné tablety se objevily ve Star Treku už v roce 1966 - více než 50 let předtím, než se staly skutečností

Podobné tablety se objevily ve Star Treku už v roce 1966 - více než 50 let předtím, než se staly skutečností

Je to ale i řada dalších věcí: velkoplošené obrazovky (hvězdná loď Enterprise jich byla plná), bezdrátový headset, hyposprej, nebo třeba univerzální překladač jehož nejbližší obdobou je dnes vojenský Phraselator.

Ale zpět k souboji Apple vs. Google. Google aktuálně koupil společnost Clever Sense, která pro iPhone a Android vyvinula aplikaci Alfred. Její funkčnost je však zatím velmi omezená – dokáže pouze doporučovat zajímavá místa.

Alfred je zatím jen velmi jednoduchý asistent bez velkých hlasových schopností - zatím.

Alfred je zatím jen velmi jednoduchý asistent bez velkých hlasových schopností - zatím.

Je ale pravděpdobné, že technologie zpracování a modulování hlasu by mohla být v průběhu následujících let zapracována hlouběji do operačního systému Android tak, aby se nakonec svou funčkností vyrovnal systému Siri na iPhone 4S.

Problém Google však tkví v tom, že se firma podle slov Andyho Rubina obává, že technologie chytrého asistenta jaksi „odstíní“ od uživatele výsledky vyhledávání Google a tím i reklamy. Ty přitom dnes představují přes 90 % zisku společnosti Google.

Přesto údajně už dnes tajné laboratoře Google X pracují na zmíněném projektu Majel. Ten má mít proti klasickému virtuálnímu asistentovi jako je Siri mít mnohem blíž k počítači ve stylu Star Treku.

Potvrdil to ostatně Matis Duarte z Google v rozhovoru pro Slashgear. „Není tam nějaká osobnost, nemá jméno, je to prostě počítač,“ řekl doslova. Magazínu Androidandme.com (zaměřenému na technologie kolem Google a zejména Androidu, takže je zde mírný bias) se pak podařilo vyzjistit zajímavé podrobnosti od bývalých zaměstnanců Google.

Podle „Teda“ je Majel stejně dobrý, ne-li lepší systém jako Siri. Měl prý možnost si jej vyzkoušet na Google tabletu (o kterém se ví, že na něm Google dělá – ale zda to bude stejný propadák jako Chromebook, to jde zatím těžko odhadnout).

Majel prý nabídne na otázku dejme tomu „Ukaž mi Sochu svobody“ několik vrstev odpovědí – Google Image, Google Maps. Wikipedii. No, to tedy nezní nijak zvlášť světoborně, spíš naopak. Kouzlo je přeci v tom poznat či odhadnout co uživatel chce a přesně to mu naservírovat, a ne ho nechat listovat milionem možností?

Ale dál. Další anonymní bývalý zaměstnanec Google zmínil, že v Google X už několik let pracují na vylepšování velmi pokročilé umělé inteligence, která je de-facto základem pro řadu programů Google. V říjnu se prý tomuto systému podařilo složit Turingův test na 93 % skrze klasickou IM konverzaci.

Pozn: Turingův test slouží k rozpoznání umělé inteligence od lidské prostřednictvím konverzace v reálném čase. Něco jako když v Blade Runnerovi Deckard dělal „Voight-Kampff“ a testoval zda jste android nebo ne.

Výsledkem snažení Google X laboratoře je prozatím údajně mechanicky jednoduchý, ale softwarově velmi pokročilý robot, který dokáže rozpoznávat řeč a sám mluvit – mimo jiné díky odezírání ze rtů. Přezdívali mu prý „Stephen Hawking“, protože byl tak chytrý a bylo možné s ním přirozeně mluvit.

A nakonec možná klíčová věc: Mike Cohen, dnes manažer hlasových technologií v Google, je jedním ze spoluzakladatelů Nuance Communications. To je firma, jejíž technologie je částečně implementována v Siri.

Mike Cohen mluvil především o tom, že ve Star Treku prostě na klávesnicích příliš nepíšou – nejčastěji na počítač mluví nebo se dotýkají některých jeho částí. Google aktuálně pohltil společnost Phonetic Arts. To je malá firma zaměřující se na syntézu řeči z Cambridge v Anglii.

A nakonec je tu Amit Singhal se svou představou vyhledávání budoucnosti. Vypadá… prostě jako Star Trek.

Prostě se počítače zeptáte „Kdy je nejlepší čas na zasetí v té a té oblasti Indie vezmeme-li v potaz, že monzuny přišly později?“ A on vám fundovaně odpoví. Tak to jsme zvědaví! Faktem je, že vyhledávače typu WolframAlpha už k nějaké jednoduché obdobě takto komplexních dotazů směřují.