25
Dub

Jak vybrat internetové připojení

Zatímco ještě před deseti lety byl problém sehnat v ČR kvalitní připojení k internetu za dobrou cenu, dnes už je všechno jinak. Trh je doslova přeplněn nabídkami. Máme tu wi-fi poskytovatele, ADSL, mobilní operátory, satelitní internet, internet přes kabelovou televizi a další možnosti. Jak si vybrat?

Jak vybrat připojení k internetu v podmínkách ČR? foto: UPC

Jak vybrat připojení k internetu v podmínkách ČR? foto: UPC

Nabídka internetového připojení v ČR se liší primárně dle místa. Velká města a hustě osídlené oblasti mají z logiky věci přístup k mnohem širší nabídce připojení, zatímco menší města a odlehlé usedlosti mohou mít s připojením k internetu problém ještě dnes.

Prakticky se už neliší rychlost připojení k internetu. Standardem se stal broadband (širokopásmové připojení) s rychlostmi v řádech jednotek až desítek Mb/s. A to dokonce i v oblasti mobilního internetu, kde se neustále zlepšuje pokrytí sítěmi 3G a 4G (LTE).

Jak si tedy v široké nabídce vybrat? Relativně nejjednodušší to mají právě ti, kde je nabídka nejmenší. Jestliže nemáte jinou volbu než připojení přes mobil nebo pevnou linku a příliš často necestujete, resp. internet na cestách nevyužijete, je jednoznačnou volbou pevná linka.

Pokud je navíc k dispozici wi-fi (které obvykle poskytují menší regionální firmy), je dobré zauvažovat i nad touto možností. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena (anténa, přijímač), často výrazně horší služby menších firem a nevýhodné smlouvy (v tomto se, pravda, od velkých operátorů příliš neliší).

Smlouvy vždy pečlivě kontrolujte, ať už si kupujete jakékoliv internetové připojení. Zejména se soustřeďte na jakékoliv dlouhodobé závazky a výpovědní lhůty. Poslední nevýhodou wi-fi proti připojení pevnou telefonní linkou je nižší stabilita. Nevýhody wi-fi převažují, a tak není divu, že tato technologie v domácnostech pomalu ustupuje.

Nahrazuje ji mobilní internet ve smartphonech, který lze navíc „nasdílet“ i pro další zařízení, např. tablety, notebooky nebo počítače. Pro ty, kteří mají přístup ke kabelové televizi, je rozhodně nejvýhodnější nabídkou společný balíček televize a internetu. V tomto ohledu má nejširší nabídku společnost UPC.

Kromě výše uvedených možností je i v České republice dostupný internet přes satelit. Ten má výhodu v tom, že je dostupný prakticky kdekoliv, kde je možné umístit anténu. Nevýhodou je vysoká cena (měsíční i pořizovací) a pomalý upload.

placená inzerce