18
Bře

Google vs. Apple – začíná to být osobní

Microsoft už nehraje ve světě informačních technologií dávno hlavní roli. Pořád ještě má nejprodávanější operační systém na světě. Jenže opět nezvládl nástup nové éry – mobilních zařízení, a to se mu stane osudným. Na jeho místo nastupují Apple a Google. Dříve nerozluční přátelé, dnes zavilí protivníci. pokračování
Apple Mac Google Microsoft Apple
Google aktuálně najal známého softwarového vývojáře Tima Braye, který původně pracoval pro Oracle a Sun Microsystems. Bray vysvětlil proč se na práci pro Google tolik těší jednoduše tím, že si bude užívat soupeření s Apple. Zejména poukázal na uzavřenost celé platformy iPhone. Připustil, že iPhone má skvělý hardware i software, ale chybí mu svoboda. Apple je tam neomezeným vládcem, a to se Brayovi nelíbí.

Uzavřenost ekosystému Apple dělá ale vrásky prakticky jen geekům. Běžný uživatel na ní nevidí nic špatného – naopak, je určena na jeho ochranu. Přesto chce Bray na své nové pozici v Googlu dokázat, že přístup Apple k mobilnímu internetu je chybný.

Rivalita Apple a Google se vyostřila v okamžiku, kdy Google představil svůj vlastní mobilní telefon Nexus One. Podle New York Times řekl Steve Jobs, že Google tím porušil vzájemné spojenectví. Různé zdroje prý NYT potvrdily, že se Jobs dokonce cítí „zrazen“.

Už před časem pozici Apple jasně vysvětlil. „My jsme nevstoupili na trh vyhledávačů. To Google vstoupil do světa telefonů,“ řekl údajně Jobs. „Nenechte se mýlit, oni chtějí zabít iPhone. Ale my je nenecháme!“ Hřímal Jobs na jednom z nedávných setkání zaměstnanců.

Podle Timesů je bitva s Google pro Jobse neobvykle emocionální záležitostí. Zakladatelé Google Sergey Brin a Larry Page údajně měli Jobse za svého mentora a často ho navštěvovali přímo v Cupertinu. S Ericem Schmidtem, ředitelem Google, zas Jobs seděl ve správní radě a ačkoliv prý nebyli přímo přáteli, měli korektní vztahy.

Jenže když jde o byznys, je Jobs nelítostný jako Gordon Gekko ve filmu Wall Street. Když si Google začal kutit vlastní operační systém pro mobilyAndroid, stala se z něj pro Apple jednoznačně konkurence. Od té doby se prý zástupci Apple a Google setkávají pouze v bojové náladě.

Na jednom z takových setkání v roce 2008 údajně Jobs řekl, že jakmile Google zabuduje do Androidu multi-touch ovládání s pomocí prstů a jiných gest, nebude váhat a Google zažaluje. Aktuálně ukázal vůli k takovému kroku podáním žaloby na HTC za porušení 20 iPhone patentů.

Těžko se divit, že v tak ostré atmosféře se začíná spekulovat o tom, že když se Jobs rozešel s Google, možná by to mohl dát dohromady s Microsoftem. Tahle zpráva se objevila ve spojení s tím, že defaultní Google vyhledávač by v iPhone mohl nahradit Bing. Až se tohle stane, budeme vědět, že 3. světová válka definitivně začala!