06
Říj

Steve Jobs, spoluzakladatel Apple, zemřel

Všichni už to vědí, přesto takovou zprávu nemůžeme nechat uniknout. Steve Jobs včera 5. října 2011 zemřel, oznámila společnost Apple, kterou společně se Stevem Wozniakem, Mikem Markkulou a dalšími koncem 70. let 20. století zakládal.

Steve Jobs - 1955 - 2011

Steve Jobs - 1955 - 2011

Jobs dlouhodobě bojoval se vzácnou rakovinou slinivky. Tomuto boji nakonec podlehl. Zemřel v Palo Altu v rodinném kruhu. Bylo mu 56 let. Jen o pár dnů dříve, 24. září 2011, oficiálně předal řízení společností Apple svému kolegovi Timu Cookovi.

Kolem prodejen po celém světě se scházejí fanoušci společnosti Apple. V New Yorku kladou květiny a výrobky Apple. Ke smutné události se nezapomněly vyjádřit ani jiné velké osobnosti globálního byznysu a politiky – Bill Gates nebo Barack Obama.

Není bez zajímavosti připomenout si rok 2008. Už tehdy magazín Bloomberg omylem zveřejnil článek o Jobsově smrti. Ten o něm pak vtipkoval ve své keynote, když citoval Marka Twaina: „Zprávy o mé smrti jsou značně přehnané.“

O smrti Jobs mluvil také ve své slavné řeči na univerzitě ve Stanfordu. Řekl:

„Nikdo nechce zemřít. Dokonce ani ti, kteří chtějí jít do nebe, nechtějí zemřít jen proto, aby se tam dostali. A přitom je smrt cílem, který všichni sdílíme. Nikdo jí nikdy neunikl. A tak to má být, protože smrt je velmi pravděpodobně tím nejúžasnějším vynálezem života. Je to katalyzátor změny. Odstraní staré a připraví cestu pro nové. Právě teď jste vy to nové, ale jedno nepříliš vzdáleného dne, i vy zestárnete a budete odstraněni. Omlouvám se za takovou dramatičnost, ale je to pravda.

Váš čas je omezený, takže jej nemarněte žitím života někoho jiného. Nenechce se pohltit dogmaty – to znamená žít s výsledky přemýšlení někoho jiného. Nenechce svůj vnitřní hlas utopit v šumu názorů ostatních. A co je nejdůležitější, mějte odvahu následovat své srdce a intuici. Ti už nějak vědí čím se doopravdy chcete stát. Všechno ostatní je podružné.“

Celou řeč si můžete prohlédnout na videu níže: