08
Led

Sexy bonbónky marketingové magie Apple

Spolu s tím jak se blíží datum 27. ledna, na které je naplánována mediální akce Apple, kupí se na jednu obrovskou hromadu další a další spekulace týkající se tabletu. iSlate/MacTablet či snad iTablet vyhnal akcie Apple k historickým maximám. Nebude od věci si proto udělat takové malé „sexy vopáčko“.
Appl Tablet Mac koncept
Začněme tím, že se sami sebe zeptáme – kdy se všechny ty fámy vlastně berou? Odkud víme, že Apple vůbec nějaký tablet chystá? Firma, která je zhruba od roku 1984 a prvního Macintoshe proslulá svým tajnůstkářstvím, si za posledních 25 let stačila vybudovat image dokonalého marketingového stroje.

A klepy do něj dokonale zapadají. Server The Mac Observer aktuálně požádal jistého Johna Martellara o analýzu nových spekulací Wall Street Journalu o tom, že tablet bude představen právě 27. ledna a uveden na trh v březnu 2010. Martellaro dříve pracoval v Apple na vyšší manažerské pozici a s podobnými praktikami má proto dobré zkušenosti.

Už v minulosti byl údajně svými nadřízenými žádán o to, aby prozradil specifické informace důvěryhodné osobě v některém z hlavních mediálních domů. Pouze přes telefon, jen letmo se zmínit a ujistit se, že informace bude publikována. Žádné emaily, žádné dopisování. Nesmějí zůstat žádné stopy. Obě strany si musejí zachovat možnost říct, že se jednalo prostě o nedorozumění.

iTablet

Martellaro upozorňuje, že vypuštění informace mohlo mít různé účely. Podobně jako když si před časem v České republice kdosi testoval veřejné mínění na spojení „ObamaRuskojaderná elektrárna Temelín„, mohl si Apple testovat veřejné mínění týkající se ceny – ta byla totiž ve WSJ zmíněna jako „max. 1000 dolarů“. Což je, na první pohled, docela hodně.

Možná ale chtěl Apple jen zmást konkurenci. Anebo prostě jen navnadit dostatečný počet nadšenců. Kdo ví. Jisté je, že v práci s médii a marketingu je Apple jedním z nejzkušenějších hráčů na světě, a to už od dob slavné reklamy Ridleyho Scotta po vzoru 1984 na první Mac (skvělá keynote Steva Jobse).

To samozřejmě nebrání tzv. „analytikům“ a dalším v dalších spekulacích. Například se většina shoduje v tom, že Apple využije nějakou vlastní verzi ARM procesoru. Proto ostatně koupil P.A.Semi a vybodnul se na Intel Atom. Někteří fantastové nicméně spekulují například i o tom, že iSlate bude obsahovat mechanický pevný disk. Věřte pak analytikům!

Čemu se naopak vcelku dá věřit jsou zápisy patentového úřadu. Jedna z nich, docela náhodou objevená právě tenhle týden, ukazuje cosi co se jmenuje „Display with Dual-Function Capacity Elements“.

Jednoduše řečeno jde promakaný dotekový displej, který je lehčí, tenčí, kvalitnější a pravděpodobně také levnější než klasické dotykové displeje. Nevyžaduje totiž samostatnou dotykovou vrstvu jako běžné LCD displeje/monitory.

Patent byl podán 29. září 2008 a autory jsou Steve Porter Hotelling, Shih Chang Chang, Lili Huang a John Z. Zhong. Silicon Alley Insider nezávisle na tom reportuje, že odkudsi získal čísi komentář nového tabletu. Podle neznámého komentátora má být iSlate „krásný, se sexy uživatelským rozhraním“ a navíc bude vypadat jako iPhone, ale nebude to jen iPhone.

Aha. Z toho se dá vcelku logicky usuzovat, že Apple tablet bude přesně to, co od něj už několik měsíců čekáme – lehké, přenosné zařízení pro hraní her, čtení nového typu magazínů a elektronických knih, hraní her, sledování videa a online komunikaci. A že navíc bude muset mít ZATRACENĚ promakané dotykové ovládání.

Nakonec vyvstává logická otázka. S jakým operačním systémem se bude TabletMac prodávat? Nabízí se odpověď: něco mezi iPhone OS a Mac OS X. Osobně se kloním blíž k iPhone OS. Výkonnější, robustnější, ale pořád spíš iPhone OS, který je od základu stvořen pro ovládání dotykem a přitom nabízí prakticky všechny možnosti, jako „velký“ Mac OS. Ten by byl navíc pro – nezapomínejme, – malé, úsporné a přenosné zařízení, jakkoliv osekaný, pořád trochu moc. Apple ostatně údajně už před pár týdny požádal některé vývojáře iPhone aplikací, aby vytvořili verze pro „full-screen“.