04
Lis

Rozhovor: Steve Wozniak o Apple, iPhone či Leopardu

Steve Wozniak a Steve Jobs zamladaSteve Wozniak patří mezi nejvlivnější osobnosti v historii osobních počítačů. Spolu se Stevem Jobsem zakládal Apple a pomáhal uvést na trh první modely Apple I a Apple II. V současné době se věnuje dobrovolnické práci v lokálních neziskových organiacích. Kromě toho také společně s několika bývalými spolupracovníky z Apple založil finanční společnost a koupil výrobce čipů z Jižní Kalifornie. Co říká na Leopard, iPhone či Windows Vista se ho ptali lidé z magazínu Laptop:

Budete přecházet na Leopard?

WOZ: Jasně, hned jak vyjde. Nic o něm nevím, ale rád se nechám překvapit a pohraju si s tím. Visty jsem nezkoušel.

Nedávno jste řekl, že spousta té původní intuitivnosti z programů Apple vymizela. Myslíte si, že to Leopard změní?

WOZ: V dobách kdy Apple začínal jsme měli velký sen o tom, že počítače vám řeknou co dělat. Idea byla taková, že malé ikony nebo slova vám napoví jak to máte udělat, ale dneska musím hledat cestu mezi podivnými malými ikonkami, které nejsou správně umístěné.

Dnes, když jsou browsery samostatnou platformou, myslíte si, že operační systémy se postupně stanou nepotřebnými?

WOZ: Přesně to si myslím, že se stane, pokud už nestalo. Dokonce i Apple to ví. Už se vydal na cestu do obýváků a zábavních systémů. Má v téhle oblasti velkou výhodu. Mají operační systém, hardware, aplikace, online službu, teď jen potřebují to všechno spojit.

Je něco, co byste změnil na iPhone?

WOZ: Měl by být víc jako počítač. Být otevřený jako počítač. Každý by měl mít možnost vyvíjet svoje hry a programy pro něj.

CELÝ ROZHOVOR