09
Pro

Koho by měl Apple koupit?

Jak asi velké musí být prasátko, aby se do něj vešlo 15 miliard dolarů? Steve Jobs by nám to řekl přesně. Neuvěřitelně úspěšný Apple za posledních šest měsíců zvýšil svou tržní hodnotu ze 100 mld. dolarů na 170 mld. Jen během posledního čtvrtletí tohoto roku prodá podle odhadů asi 2,3 milionu Maců, 25 milionů iPodů a 2,1 milionu iPhone. Ještě během 1. čtvrtletí 2006 byl prodej Maců jen něco málo přes milion kusů. Po Macworld Expo v lednu se očekává další růst akcií, až na tržní hodnotu přes 200 mld. Applu se nebývale daří.
AdobeCo tedy s 15 miliardami dolarů, které má společnost uložené v bankách „cash“? Podle magazínu Fortune se přemýšlí o vyplacení dividend akcionářům (naposledy koncem roku 1995), ale i odkoupení akcií. Anebo co takhle někoho koupit? Podle Fortune připadají v úvahu Nintendo, Adobe a TiVo. Nintendo není právě nejlepší volba, japonská společnost se dnes blíží hodnotě 90 mld. dolarů, japonský trh je známý svou nepřístupností. Na druhou stranu, získat si silnou pozici v Asii by pro Apple bylo nanejvýš užitečné. iTunes jako kanál pro Wii? Ať to zní jakkoliv zajímavě, celé je to nápad spíš z říše snů.

Apple + Adobe

Druhá možnost: Adobe. Mnohem pravděpodobnější a smysluplnější. Kapitalizace společnosti je asi 25 mld. dolarů, což je pořád o 10 mld. více než má Apple k dispozici. Na druhou stranu, Apple a Adobe dlouhodobě spolupracují a jejich spojení by mohlo celé platformě Apple jen prospět. Třetí možnost: TiVo. Hodnota téhle „malé firmičky“ je zhruba 800 milionů dolarů. Jde o přímou konkurenci Apple TV, jenže narozdíl od Apple TV se jedná o masově rozšířené řešení. Otázka do pranice: co byste s 15 miliardami dolarů dělali vy? :)

zdroj: arstechnica