29
Led

iPad: co tabletu vytýkají odborníci

„Není pro vás, geekové! Je pro masy. Tisíce a tisíce lidí (možná je taky znáte) kolem mě, které na všechno to, kvůli čemu remcáte, z vysoka kašlou (jsou právě na Facebooku a hrajou Farmville).“ Tak tahle výstižně se k iPadu vyjádřil v diskusi na Gizmodo uživatel jménem cash9322. Možná má pravdu. Možná ne. Co je tabletu nejčastěji vytýkáno? pokračování…
Apple iPad rozměry

Absence jakýchkoli kamer/foťáku

Podivné, pravda. Na druhou stranu, opravdu byste chtěli s takovou plackou fotit? A kolik z nás dnes využívá videochat? Hovor přes Skype často bohatě stačí.

Žádný multitasking

OK, v iPhone OS 3.2 žádný multitasking není. Nikdo ale netvrdí, že ve verzi 4.0 taky nebude. Mluví se o něm už delší dobu i v souvislosti s iPhonem a v případě iPadu jde o jasně nejžádanější fíčuru. Chci brouzdat a při tom poslouchat muziku.

Nulová podpora technologie Flash

Problém, který by měl vyřešit nástup HTML 5.0 a CSS 3. Podpora je sice zatím chabá, ale Chrome, Safari i Firefox se snaží jak můžou s Operou v závěsu. Ignorování Flashe v Apple je ale téma na samostatný článek, bude časem.

„Jen“ dotyková klávesnice

Po všech těch úžasných patentech týkajících se dotykových displejů, gest a podobně jsme čekali něco víc. Ale… co vlastně? A bylo by nám to k něčemu, když ta klávesnice zjevně funguje?

iPad není widescreen

A tak nejde dost dobře koukat na filmy. OK. Ono na 9,7″ LCD displeji se na filmy stejně nekouká příliš dobře. Pro web a aplikace – gró iPadu – je widescreen přeci jen zbytečný. Párminutové klipy na YouTube klidně ustojím i ve čtverci.

Uzavřený ekosystém aplikací

Haló, slyšel tu někdo o App Store? 3 mld. stažených aplikací. Áno?

iPad má z pohledu lidí, kteří „vidí“ do počítačů spoustu nedostatků. Spoustu toho neumí. Ale to co umí, umí skvěle. Navíc, kdo jiný mi 1. března 2010 dokáže nabídnout plně funkční tablet se záplavou aplikací?

Cena 499 dolarů není nejnižší. Na druhou stranu, Amazon Kindle stojí 259 dolarů, umí toho několikanásobně méně, má menší černobílý displej. iPad je proti němu jednoznačná volba.

Je téměř jisté, že za rok nebo dva nás bude Apple oslňvat modelem iPad 3G nebo 2.0 nebo něco podobného. Jenže, proč ne, když to fungovalo v případě iPhone?

Záplava příslušenství pro iPad na sebe nenechá dlouho čekat, některé kousky Apple představil už při uvedení samotného přístroje. Dokovací stanice, obal, konektor pro připojení USB nebo čtečky.

Pravda, čtečku bych čekal přímo v přístroji, když pro nic jiného, tak kvůli nahrávání obrázků. Na druhou stranu, iPad má fungovat jako doplněk „velkého počítače“ typu MacBook, kam můžu fotky přenést přes USB.

Celkově lze říct, že iPad je svatým grálem konzumního života. Má vám pomoct konzumovat média, nikoliv je vytvářet. A to dělá skvěle. Internet, tedy televizi, filmy, hudbu, knihy, to vše si lze najednou vzít kdykoliv a kamkoliv.

Je to jednoduše, hned přístupné, intuitivně ovladatelné. Není potřeba otevírat netbook, dlouze ho startovat, vybrat si prohlížeč. Chcete si přečíst New York Times? Prostě si je necháte doručit.

Jakkoliv jsou názory zainteresované populace rozpačité, Apple moc dobře ví co s iPadem dělá.