17
Čvn

E3 a hry pro Apple

Herní veletrh E3 (Electronic Entertainment Expo) bude dnes zavírat své brány. Herní show je samozřejmě převážně zaměřena na PC hry a herní konzole Xbox 360, PlayStation 3 a Wii, plus handheldy jako Nintendo DS a PSP. Jenže triádu zavedených výrobců v posledních letech jaksi narušil Apple se svým iPhone a v neposlední řadě iPadem. A ani hry pro velké Macy nezůstávají pozadu. pokračováníApple Mac hry E3 Sonic 4

Herní vývojářská společnost Valve na E3 překvapila oznámení, že pokračování jejich vynikající logické akce Portal přijde také na PlayStation 3. Valve přitom až doposud tuto platformu úspěšně ignorovali. Stejně jako donedávna Mac. Jenže teď už je déle než měsíc na světě Steam pro Mac. Online distribuční platforma přišla právě včas, aby si stačila vybudovat dostatečně silnou pozici. Navíc, každý kdo si Steam stáhnul dostal zdarma první díl Portalu. Není proto důvod netěšit se na dvojku, která přifrčí v roce 2011.

Kromě toho se objevily také hry pro mobilní zařízení Apple. Square-Enix představil tituly Final Fantasy Tactics: The War of Lions a Secret Mana, které se v App Store objeví koncem letošního roku. Capcom ukázal arkádu 1942: First Strike pro iPhone. SEGA se pochlubila titulem Sonic 4, který vyjde pro iPhone, Xbox Live Arcade, PSN i Wiiware.

Co se týká tabletu iPad, byla zajímavá předváděčka společnosti OnLive. Ta slibuje „streamování“ nejnovějších her prakticky do jakéhokoliv zařízení. Například před rokem předvedla streamování hardwarově velmi náročné PC střílečky Crysis od německého studia CryTek do iPhone. Na letošní E3 bylo k vidění streamování nejnovějších PC her do iPadu. Bohužel, hry prozatím nejsou připůsobené z hlediska dotykového ovládání a OnLive zatím oficiálně nepotvrdila vydání iPad klienta.