04
Říj

Apple představil iPhone 4S s revolučním virtuálním asistentem

Apple představil novou verzi svého chytrého mobilního telefonu iPhone. iPhone 4S je vylepšená poslední generace. Na pohled je stejný, uvnitř je aple úplně nový. Má dvoujádrový čip A5, výrazně vyšší grafický výkon a především novou funkci virtuálního asistenta, kterého lze ovládat hlasem.

iPhone 4S s virtuálním asistentem Siri, který rozumí vašemu hlasu

iPhone 4S s virtuálním asistentem Siri, který rozumí vašemu hlasu

iPhone 4S přichází také s vylepšenou výdrží na baterii. Zvládnete na něm přes 3G plkat až osm hodin, brouzdat přes wi-fi až šest hodin nebo 10 hodin sledovat video. Výrazně zlepší kvalitu hovorů a zrychluje také přenos dat, a to na 5,8 Mbps upload a 14,4 Mbps (7,2 u iPhone 4) download přes HSDPA.

Nový iPhone 4S podporuje technologie GSM i CDMA. Jde tedy o „světový telefon“ využitelný v prakticky všech sítích. Nový 8Mpix senzor digitálního fotoaparátu, CMOS senzor s podsvícením, o třetinu rychlejší – to je nový iPhone 4S z pohledu „fotografů“.

iPhone 4S zvládne také zaznamenávat video v rozlišení 1080p, se stabilizací obrazu a redukcí šumu. „Pro mnoho zákazníků bude iPhone 4S nejlepší kamera, jakou kdy vlastnili,“ řekl doslova Phil Schiller. Funkce AirPlay Mirroring umožňuje zobrazit obsah displeje telefonu na větší obrazovce, např. iPadu.

Na konec si Apple schoval asi největší překvapení. Virtuální asistent vycházející z technologie společnosti Siri. Rozpoznávání hlasu a umělá inteligence skombinovaná s nekonečnými datovými lány internetu a výkonem iPhone 4S se zde přetavuje ve skutečně inteligentního virtuálního asistenta, na kterého můžete mluvit běžnou angličtinou, on vám bude rozumět a odpovídat.

Asistent vám také velmi jednoduše vytvoří v kalendáři schůzku nebo napíše textovou zprávu – vše ovládáno pouze hlasem.

Můžete si tak např. jednoduše nastavit budíka tak, že telefonu řekněte „Vzbuď mě zítra v šest hodin.“ Asistent odpoví „OK, nastavím to na šest.“ Nebo chcete „najít dobré řecké restaurace v Palo Altu“. Asistent je vyhledá a seřadí podle uživatelského hodnocení.

iPhone 4S bude v prodeji od 14. října v USA, Kanadě, Austrálii, Británii, Francii, Německu, Japonsku. V dalších 70 zemích se pak objeví do konce roku.

28. října, v den státního svátku, se objeví také v České republice a dalších 21 zemích. iOS bude k dispozici už od 12. října pro iPhone 4, iPhone 3GS, iPad a iPad 2 a iPod touch 3. a 4. generace.

Nové aplikace v iOS 5 jsou Cars pro rozesílání pohlednic s vlastní fotkou (za tři dolary po USA nebo pět dolarů po celém světě, o odeslání se postará Apple). Aplikace bude volně ke stažení od 12. října.

iMessage umožňuje posílat zašifrované zprávy mezi jakýmkoliv iOS zařízením. Fotky, videa i text. Lze odesílat přes 3G a wi-fi. Funkce Find My Friends umožňuje zobrazit na mapě vaše přátele, kteří povolili zaznamenávání a sdílení své polohy. iCloud je zdarma pro uživatele iOS5 a Mac OS X Lion. K dispozici mají 5 GB místa, lze přikoupit více.

Twitter je hluboce integrovanou součástí nového iOS. Je v Safari, odkud můžete tweetovat YouTube videa nebo lokaci na mapě. Newsstand je aplikace pro čtení elektronických novin a magazínů. Vylepšení se dočkala také populární aplikace Camera. Nově umožňuje např. editovat fotky.

Vylepšené je také Game Center, můžete přidávat fotky, doporučení přátel, achievementy. V podstatě Scott Forstall rychle zopakoval to, co bylo řečeno již na WWDC v červenci.