12
Úno

Apple Health je nová platforma, kterou chce Tim Cook změnit zdravotnictví

Apple poprvé představil aplikaci Health už v roce 2014. A od té doby ji neustále zlepšuje. Jejím cílem je poskytnout uživatelům komplexní přehled o jejich zdravotním stavu. Proto umí aplikace Apple Health spolupracovat s mnoha různými aplikacemi, sbírat řadu různých dat a navíc spolupracovat také s chytrými hodinkami Apple Watch.

Aplikace Apple Health dokáže sbírat data z fitness trackerů, fitness aplikací, samotného mobilního telefonu, chytrých hodinek a dalších kusů hardwaru (zařízení pro sledování spánku). Pro to, aby dotyčný hardware či aplikace mohla využít možností Apple Health, připravila společnost Apple tzv. HealthKit.

Jeho prostřednictvím je možné Apple Health předávat informace a data, například o aktivitě, nutričních hodnotách, teplotě, krevním tlaku, stavu glukózy a spoustu dalších. Baví vás napětí při sázení? Cítíte, jak se vám zvyšuje srdeční tep? Pak zkuste bet365 bonusový kód! Na hlavní stránce aplikace Apple Health nazvané Health Data pak uvidí uživatel své informace rozdělené přehledně do čtyř oblastí: Activity, Mindfulness, Nutrition a Sleep.

Šéf Applu Tim Cook má s aplikací podle svých slov velké plány a vkládá do ní obrovské naděje. Řekl dokonce, že největším přínos Apple pro lidstvo bude právě v oblasti zdravotnictví. „Budeme ho demokratizovat. Vezmeme to, co dříve patřilo institucím, a umožníme jedinci, aby spravoval své zdraví,“ řekl Cook doslova v rozhovoru pro televizní pořad Mad Money televizní stanice CNBC.

Aplikace Apple Health samozřejmě dokáže spolupracovat i s fitness trackery třetích stran, jako je například nový Xiaomi Mi Band 3. Tento fitness náramek je výjimečný především svou cenou, která je dnes kolem 750 Kč. To je výrazně méně, než konkurence. Svými schopnostmi se přitom Xiaomi Mi Band 3 konkurenci bez problémů vyrovná. Oproti svému předchůdci, Mi Band 2, přináší trojka větší dotykový OLED displej, výdrž na jedno nabití až 20 dní i luxusnější zpracování. Ačkoliv Mi Band 3 spolupracuje nativně s aplikací Mii Fit, umí samozřejmě sdílet data také s Apple Health a nahrávat je do cloudu.

O sledování zdravotních dat se samozřejmě kromě Apple a Xiaomi zajímají i další giganti IT průmyslu, včetně např. společnosti Google, resp. Alphabet. Google aplikace pro zdraví se jmenuje Google Fit a můžete si ji kdykoliv stáhnout na službě Google Play. Po stažení zadáte základní data: datum narození, pohlaví, výšku a váhu. Poté si můžete nastavit osobní cíle, na jejichž plnění nebo neplnění vás bude aplikace upozorňovat.

Kromě Google Fit ale investuje Alphabet také do společností Calico a Verily. Ty se zabývají především řešením problematiky stárnutí a souvisejících nemocí v případě Calico, v případě Verily pak jde o sběr a především zpracování zdravotních dat.