03
Kvě

Apple a Flash: sága pokračuje

Šílenství kolem tzv. rivality mezi Apple a Adobe se dostává do nové fáze. Reaguje samotný Steve Jobs otevřeným dopisem, ve kterém vysvětluje důvody proč iPhone, iPod Touch a iPad skrze iPhone OS nepodporují Flash. Vše výtečně shrnuje závěrečná věta: „Možná by se Adobe měl raději soustředit na vytvoření skvělého HTML5 nástroje pro budoucnost místo toho aby kritizoval Apple za to, že nechává minulost minulostí.“ pokračováníAdobe Flash Apple

A tohle je vlastně celá filozofie Apple. Na zpětnou kompatibilitu se tady nehraje. Apple s sebou nechce tahat břemeno minulosti, za které Flash považuje, a dívá se raději do budoucnosti – na standard HTML5, který Flash zcela nahrazuje, je otevřený a podporují ho giganti typu Google.

Adobe se mezitím snaží přežívat se svou starou technologií Flash, která byla podle Jobse navržena pro éru PC a myši. Jenže tahle éra se pomalu mění v dobu mobilních zařízení a ta si žádá i odlišný přístup. Pokud by Apple přistoupil na hru Adobe, skončil by stejně jako Microsoft v oblasti mobilních zařízení.

Jobs ve svém dopise zmiňuje celkem šest podstatných důvodů proč Apple Flash nepodporuje, které se však dají shrnout do pojmů: náročnost, bezpečnost a uzavřenost. Flash je, narozdíl od HTML5, uzavřeným standardem, který trpí pod bičem Adobe. Ten z něj totiž za více než deset let nedokázal udělat ani bezpečný, ani rychlý standard.

A teď bude brečet, že se firma, která prodává desítky milionů mobilních zařízení ročně, rozhodla jej nepodpořit? Adobe trvalo deset let, než dokázal Photoshop a další programy plně využít potenciálu Mac OS X. A co je na tom všem nejlepší? Že s Jobsem souhlasí i Microsoft.

zdroj: Apple