28
Pro

2012 podle Apple: iTV, nový iPhone a MacBook pro s Retina displejem

Rok 2011 je za námi, čeká nás přelomový rok 2012. Nastane konec světa? Změní se globální (ne)vědomí, přijde nový bůh? Ať už se stane cokoliv z toho, jedno je jisté: Apple představí další úžasné nové hračky. MacBook Pro s Retina displejem. Nový iPhone, iPad 3 a nejspíš i iTV.

Nový, tentokrát už kompletně redesignový iPhone 5, by se měl objevit pravděpodobně na podzim 2012. Podle některých zdrojů bude mít hliníkovou zadní část a plastový/gumový materiál jako nárazníkový lem.

V souvislosti s Apple se mluvilo o pokročilé plastické hmotě, která je velice odolná proti nárazu, ale také technologii kalifornské společnosti Liquidmetal Technologies, která dokáže vytvářet jednolité kovové prvky.

Co se týká iTV, její uvedení na trh během druhého nebo třetí čtvrletí 2012 se zdá být nevyhnutelné. Hlasové + dotykové ovládání je jistota, stejně jako úhlopříčky 32″ a 37″ pro začátek, větší nejspíš až později.

Obrazovky pro Apple vyrábí Sharp, čipy zase Samsung. Výroba údajně začala už v listopadu 2011. Mimochodem, rozhraní Thunderbolt vyvinuté duem Intel a Apple, bude k dispozici také pro PC od dubna 2012. To jen tak na okraj.

iPad 3. Bude. Dost možná už 24. února, tedy v den narozenin Steva Jobse. Začetl jsem se aktuálně do té jeho slavné biografie a nutno říct, že iPad byl nejspíš jeho skutečným splněným snem. Už v polovině 80. let totiž uvažoval o počítači velikosti knihy ovládaném přes dotykovou obrazovku. S iPadem si tenhle sen o 15 let konečně vyplnil.

Čím dál častěji je také slyšet o malém, 7,85″ iPadu (proti 9,7″ současnému iPadu). Ten by se měl stát hlavním konkurentem překvapivě úspěšného tabletu Amazon Kinde Fire o velikosti právě 7″. Nutno nicméně dodat, že Apple se v posledních 15 letech nikdy příliš nedal strhnout ke kočkování s konkurencí – právě naopak.

Byl to Apple, kdo poslední léta vytváří průmyslové standardy a další je na spadnutí. Je jím využití Retina displeje s rozlišením 2880×1800 pixelů v nové generaci notebooků Macbook Pro. Ty by mohly být představeny už začátkem 2012.

Apple tomu říká HiDPI a poslední odkaz byl nalezen v nedávné beta verzi Mac OS X 10.7.3 pro vývojáře.