21
Říj

Přechod z Windows PC na Mac, část 1.

Doba uzrála, říkal jsem si. Ne, že by mě nové znechutily, to ani v nejmenším. Ba ani na mne nedolehl závan mánie. Ale mám ho. Do ruky se mi dostal onen třináctipalcový zázrak s velkým touchpadem a malým výběrem postranních portů. Neposkvrněn dřívější zkušeností jsem se zakousnul do šťavnatého ovoce a jednoduše zakusil změnu. „Think different“, takříkajíc. pokračováníSystem Preferences

Nesnaží se nám ostatně Apple svým logem naznačit, že přechod je pro uživatele takové pokušení hříchu?

Sepíšu v bodech, co jsem si od přechodu z Windows PC na Mac sliboval, a zpětně po nějaké době zhodnotím svoje očekávání:

 • Nový systém se svými přednostmi i zápory a novým ovládáním
 • Absence virů
 • Žádné registry a žádné zpomalování používáním
 • Větší stabilita a rychlost
 • Nové programy v čele s iLife
 • Intuitivnější práce a lepší kontrola nad systémem
 • Multimediální centrum
 • Touchpad
 • Výdrž baterie
 • Má to prostě fungovat

jsou vidět. Nemyslím jen to, že v zatemněné místnosti se stačí rozhlédnout a jít za svítícím jablíčkem. Je to poznat i na internetu. Srovnejte si na libovolná dvě videa z Movie Makeru a iMovie, obě poznáte na první pohled díky známým efektům. Jistě mi však dáte za pravdu, že jablečná videa mají více šťávy a není to jen tím, že jsou neokoukanější. Troufám si tvrdit, že podobně by to dopadlo na poli základních programů pro obsluhu webu a fotek. Rozdíl je prostě vidět.

I proto jsem chtěl přesedlat. Neříkám, že při tvorbě videa bych jako první otevřel Movie Maker nebo že mi na Macu žádný důležitý program nechybí, ale poté, co se zablýsklo na lepší časy s Officem a přišel také online distribuční systém , jsem nalezl dost odvahy. Navíc, vždycky jsem chtěl zkusit Logic Studio když už ho Paul van Dyk tak chválí.

A jak to vypadá teď když už jsem tu?

Jako první mě překvapila jednoduchost systému. Jsou tu jedny System Preferences a v nich pár kliknutími nastavím všechno od vzhledu po zálohu. „A to je jako všechno?“, ptá se mé windowsové já. Ano. Musím uznat, že cibulková vrstevnatost sice působí (falešným) dojmem komplexnosti, ale systém sám o sobě bez internetu není o nic zajímavější než .

System Preferences

Velmi mě překvapila práce s aplikacemi a diskem. Není tu žádná stromová struktura a o systémových souborech vůbec nevím…asi je to tak dobře. Aplikace se samy instalují do vlastní složky. S podivem jsem zjistil, že mi to tak vyhovuje. Ve jsem ostatně nikdy nepotřeboval víc než vlastní EXE soubor pro spuštění programu, ale došlo mi to až teď. Složité hledání cesty ke všem programům poházených různě na disku budiž minulostí. Doba velí jednotlivým ikonkám ve složce Applications a jejich mazání přes drag`n`drop do koše. To by mě hnaly.

Navíc jednoznačně vede v notifikaci. Baterie nemá malinkou ikonku, která by minutu před vybitím na celou bublinku zakřičela, že potřebuje šťávu, ale po celou dobu mě informuje o zbývajícím času do vybití nebo v případě nabíjení času potřebném do plné kapacity. To samé platí o ikonkách síly wi-fi signálu i úrovně hlasitosti a po ruce je tu navíc bluetooth, záloha a samozřejmě Spotlight pro byhledávání. A přepínání klávesnice pro každé okno zvlášť je skutečně specialitou jedině .

System Preferences

Zrovna tak nemůžu než vynachválit rychlost zapínání . Je vidět, že systém je vyveden na míru hardwaru a při sleep mode dokonce vepředu pulzuje kontrolka jako by oddechoval. LCD displej se sklápí přesně takovou silou, aby nekladl zbytečně odpor při zavíraní, ale zase neměl potřebu se třepat do rytmu v otevřeném stavu. Klávesnice má ideální zdvih a tak dále. Potěší i softwarové detaily. S kurzorem nad neaktivním oknem můžu na trackpadu libovolně scrollovat, ale jakmile kliknu například do okna Wordu, kurzor zůstane tam, kde byl naposledy a můžu rovnou pokračovat. Nebo že Exposé funguje bez řečí a rychle.

Jsou tu ale i věci, na které si zvykám tězce. V době, kdy všechny prohlížeče přechází na co nejjednodušší rozhraní s minimem prvků, sází na svůj intuitivní Ribbon a všechny programy se snaží o co největší názornost, si stále prosazuje svou rozevlátou menu nabídku v horním proužku. Podle mě přežitek a naprosté ztracení se uživatele mezi roletkami, které se navíc s každou aplikací mění. Dále mi trochu chyběla sedmičkovská práce s náhledy oken, především pokud jich mám víc od jedné aplikace, a snap feature. Ale o to se naštěstí umí postarat .

9 komentářů u “Přechod z Windows PC na Mac, část 1.

 1. Nechápu, co kdo má proti „společnému“ menu. Vždy se vracím na stejné místo, nemusím nic hledat a v okamžiku, kdy mám v jedné aplikaci otevřeno více oken, je to znát. Samozřejmě, že při přechodu z windows to někomu může připadat divné, ale MAC prostě pracuje s OKNY jinak (a dle mého lépe) než win.

 2. A skúste si takú „srandu“ – majte rozrobené niečo, a nechajte BEZ ULOŽENIA DOKUMENTU úplne vybiť batériu a potom neskôr pripojte nabíjačku a zapnite notebook … Dokonca odporúčam vyskúšať aj tak, že budete mať spustených viac aplikácií a napr. v Safari niekoľko záložiek s natiahnutými stránkami.

 3. Už nějakou dobu šetřím na MacBook, potom co jsem viděl videa ovladání a vůbec všechny klady, které jsi popisoval v článku, jsem si rikal, je to takove divne, ale kdyz jsem MacOS chvíli používal, je to luxusní úspora, času a nervů oproti windows. Poslední dobou mě už na winech nebaví moc ani pracovat, protože spousta oken, spousta souboru kde pak zanika ta prehlednost atd. snad brzy nastane ona chvíle, kdy přesedlám také

 4. Taky jsem přesedlal. Je pár věci co je jiných, ale určitě se dá rychle zvyknout, že menu je vždy v horním okraji obrazovky a dokonce, a to je ta velká výhoda, je stejné graficky, tzn. rychlá orientace (samozřejmě se liší názvy)

  zápor, který snad vylepší Lev (další verze OSX) bude práce s celou obrazovkou (fullscreenem), který mi tady chybí. i když nove iLife už to umí, ale co Safari apod.

 5. Dobrý den, po přečtení příspěvků mi nedá napsat osobní postřeh. Pracuji jako vedoucí oddělení IT a s Windowsem (XP, Vista, 7) se potkávám každý den. Neznal jsem nic lepší až do doby když jsem poprvé odskoušel iMac. A jak to dopadlo? Doma používám počítač a notebook Apple a v prácí nesmyslné a těžkopádné produkty Microsoft. Časem a delším užíváním se rozdíly jenom prohlubují v jednoduchosti, rychlosti a intuitivnosti ve smyslu hesla „Mac je jenom pro lidi“. Co se týče Safari, jeho možnosti a schopnosti pod MACem resp. Windowsem jsou taky rozdílné.

  Přeji všem krásný den…

 6. Aaa, windowsaci objevuji kolo … nektere komentare jsou k popukani …

 7. Kupte si notebook nebo PC s předinstalovanými Win7 za stejnou cenu jako má Apple, nespouštějte si je pod admin právy, nezasírejte si počítač nesmysly a uvidíte, jak vám Windows poslouží! Jestli jste šetřílkové a stáhnete si kde jakou ptákovinu, tak si nestěžujte. A to tvrdím jako člověk, který je nucen používat win/linux/mac.

 8. K radě „používejte Win smysluplně a budou vám dlouho sloužit“: myslím, že je to pravda jen z části. Pokud systém dobře udržujete, nepochybně vám bude déle a lépe sloužit, ale má zkušenost je taková, že ani čistý Windows 7 na superrychlém stroji se v mnohém Macu nevyrovná. Poměr mezi výkonem stroje a z něho plynoucí odezvy aplikací je z mé zkušenosti o řád horší než na Macu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.