Google jde úplně opačným směrem než Microsoft. Zatímco ten začal s operačním systémem v době, kdy po nějakém internetu nebylo ani vidu ani slechu a postupně se neúspěšně snaží dohánět všechno, co mu uteklo (všechno), Google jde obráceně. Zrodil se na internetu a velkou měrou pomohl definovat jeho dnešní podobu. Od prostého vyhledávač postupně přešel k webovým aplikacím, kromě jiného třeba kancelářským. Přesídlil na mobilní telefony, vydal vlastní prohlížeč, nedávno představil komunikační platformu Google Wave a teď je tu s vyvrcholením toho všeho – svým vlastním desktopovým systémem.
Google Chrome OS ovšem není od základu nově postavený OS, jeho jádro je postavené na Linuxu. Google Chrome Operating System je cílený na netbooky, pro které je převážná většina dnešních systémů – zejména Windows XP a už vůbec nemluvíme o Vista – prostě příliš těžkopádná. Google to chce změnit. Koho baví sledovat půl minuty startující počítač? Chci být na internetu hned, pár sekund po zapnutí počítače a to je to, co Google Chrome OS slibuje. Půjde o lehoučký open source operační systém, který by se měl objevit ve verzi pro koncové uživatele už ve druhé polovině příštího roku. Co je hlavním krédem jeho vývojářů? Rychlost, jednoduchost a bezpečnost. To jsou klíčové aspekty Google Chrome OS. Minimalistické uživatelské rozhraní, nadvláda webu. Úzké propojení s prohlížečem Google Chrome, ale především veškerými službami, které Google nabízí – a není jich málo. Prakticky pokrývají veškeré potřeby běžného uživatele.
Vývojáři slibují, že kompletně přepracují bezpečnostní architekturu operačního systému tak, aby se lidé nemuseli zabývat otravnými viry, malwarem a podobnými kokotinami, které tolik otravují život všem uživatelům Windows. OS poběží na architekturách x86 a ARM a už dnes Google spolupracuje s několika OEM výrobci na několika netboocích, které připutují na pulty obchodů během příštího roku. Co se týká podpory vývojářů, sousředí se Google především na webové aplikace. Všechny budou na Google Chrome OS automaticky fungovat, a samozřejmě nejen tam – měly by pracovat na kterémkoliv standardním browseru pod Windows, Mac i Linuxem. To je pro vývojáře samozřejmě obrovské lákadlo a jedna z hlavních výhod netcentrické architektury. Nezávislost na operačním systému. Google úzce spolupracuje například se společnostmi Acer, Adobe, Asus či Toshiba.
V souvislosti se vstupem Google do oblasti desktopových OS ohlásil Eric Schmidt, výkonný ředitel Google, který zároveň zasedá ve správní radě Apple, že nejspíš svou roli zde bude muset změnit. „Promluvím si s lidmi od Apple. Prozatím nemáme žádný problém,“ řekl agentuře Reuters. Schmidt už ostatně v minulosti obdobný konflikt zájmů zažil, a to v souvislosti s iPhone a Google Android, resp. telefonem G1 (první dojmy na serveru PCTuning).
To nejlepší na konec. Google Chrome OS bude, podobně jako většina dalších služeb od Google, zcela zdarma.
zdroj: Google, Google Chrome Blog