09
Čvn

WWDC 2011: Apple představuje iCloud a posunuje revoluci dál

Potom co se při úvodní keynote letošního vystřídali na podiu Phil Schiller a Scott Forstall, nastoupil . Představil iCloud. Cloud computing je mantrou posledních měsíců, ale teprve s ním dělá to, k čemu byl předurčen. pokračování

iCloud

Jobs začal tím, že elektronika posledních let se zásadně změnila. Každý dnes nahrává , dělá fotky, vytváří obsah kdekoliv a kdykoliv. Na jakémkoliv zařízení, které mu to umožní. Problém je když takových zařízení máte víc – synchronizace dokumentů a jiného obsahu je naprosté peklo.

Apple se rozhodl problém vyřešit. Všechna dnešní mobilní zařízení jsou připojena k internetu. To znamená možnost jednoduše vše zálohovat a synchronizovat online. A přesně to je iCloud. Váš vlastní virtuální obláček, kam odlétají všechny nové fotky, emaily, hudba, knihy, časopisy, dokumenty, prostě jakýkoliv nový obsah si koupíte nebo vytvoříte.

„Někteří lidé si myslí, že iCloud je prostě harddisk v nebi. My si myslíme, že je to mnohem víc,“ říká Steve. A jako obvykle má pravdu. iCloud je napevno zapracován do i jeho aplikací jako je kalendář, , , Mail, kontakty a další a další. Kdykoliv vytvoříte nebo editujete nějaký dokument na jednom ze svých zařízení, ukládají se změny online do vašeho iCloudu a tento dokument je pak možné přistupovat z jakéhokoliv jiného zařízení. Plus samozřejmě listovat revizemi.

WWDC 2011 Apple iCloud

iCloud tedy kompletně nahrazuje dosavadní problémovou službu MobileMe. Ani tady si Jobs neodpustil zavtipkovat. „Cože, říkáte si? Jak nám můžou tohle ukazovat lidé, kteří udělali ?“ přiznal dřívejší chyby. Mimochodem, dosavadní předplatitelé MobileMe dostanou své peníze zpět.

Protože iCloud je zcela zdarma. Stačí mít vaše AppleID a heslo. Jakmile máte v ruce nové iOS zařízení, prostě zadáte tyto údaje a zvolíte si zda chcete iCloud využít, případně pro jaké konkrétní aplikace.

Pár konkrétních příkladů: skrze iCloud můžete přistupovat k historii nákupů na , , iTunes. To co máte už jednou koupené je tak okamžitě k dispozici na všech vašich zařízeních. Jakékoliv nové nákupy, nově vytvořený nebo upravený obsah, bude alespoň jednou denně synchronizován s iCloud, tedy všemi ostatními iOS zařízeními.

WWDC 2011 Apple iCloud

Vývojáři dostávají přístup k iCloud API, takže i jejich aplikace nyní mohou obláček využívat. Balíček iWork, tedy Pages, Keynote a Numbers, nativně podporuje iCloud. Jakákoliv změna v dokumentu je okamžitě přenesena do iCloudu.

Co to v praxi znamená? To, o co se Apple už deset let snaží. Zbavit se souborového systému. Věci, která ničí user experience uživatelů více než cokoliv jiného. Mobilní zařízení nemohou s něčím takovým efektivně pracovat. A proto je tu iCloud – aby mobilní zařízení mohla konečně nahradit PC jakožto digitální centrum domácnosti.

iCloud dává každému uživateli Apple zařízení ZDARMA k dispozici 5 GB online. V tuto kvótu se nepočítá zakoupená hudba a knihy. Svůj obsah tak můžete snadno přistupovat z jakéhokoliv zařízení včetně iPad, iPhone, iPod touch, nebo PC. Samozřejmě za předpokladu, že jsou online.

WWDC 2011 Apple iCloud

V iCloud se navíc ukládají také nastavení vašich zařízení, aplikační data, nastavení domácí obrazovky, SMS a MMS zprávy, organizace aplikací. Vše je online zálohováno. Ukládání online probíhá efektivně tak, aby se přenášely pouze změny, nikoliv celé dokumenty – je rychlé a „prostě funguje“. Narozdíl od dřívějšího MobileMe. Kalendář, kontakty, mejly – to vše je v iCloud, zdarma.

Apple tímhle tahem efektivně natírá pozadí a jeho službě Google Docs. O Microsoftu ani nemluvě, ten už je ze hry docela.